Pohjois-Karjalan avoimet 2020 sponsored by InnovaStore – mainiossa säässä hienoa kilpailua


Viime viikonloppuna (13.-14.6.2020) pelattiin Joen Liitokiekon (JLK) järjestämä Pohjois-Karjalan avoimet -frisbeegolfkilpailu (PKA) seitsemättä kertaa ja sen pääyhteistyökumppanina toimi InnovaStore. Lykynlammen ja Kontiorannan frisbeegolfradoilla käytyyn kahden päivän ja kolmen kierroksen mittaiseen kilpailuun osallistui tänä vuonna 153 pelaajaa ja kilpailu saatiin pelattua ongelmitta koronarajoituksia noudattaen (mm. ei pelaajakokouksia, ei yleisöä) todella hienossa kesäsäässä – lämpötila lähenteli hellelukemia eikä tuulestakaan ollut hirmuisesti harmia. Kaiken kaikkiaan pelaajien ilmeet olivatkin iloiset, kun lopultakin kotimainen PDGA-kisakausi saatiin kunnolla käyntiin pitkän ”koronakevään” jälkeen. Normaalistihan kisakausi Suomessa käynnistyy useimpien kohdalla jo viimeistään huhti-toukokuun vaihteessa. Taisipa PKA olla myös jopa koko maailman suurimpia ja kovatasoisimpia kilpailuita tiukimpien koronarajoitusten purkamisen jälkeen, sillä myös amerikkalainen Ultiworld Disc Golf -uutissivusto huomioi kilpailun viikonloppuennakossaan. Seuraavissa luvuissa yhteenvetoa kilpailun tuloksista luokittain.

Avoimessa luokassa nähtiin Suomen huippupelaajien välinen vääntö
PKA:n avoimeen MPO-luokkaan osallistui tänä vuonna peräti viisi Suomen kärkikymmenikön (PDGA-ratingin mukaan) pelaajista ja tämän viisikon takaakin löytyi laajalti tasoa monen osallistujan ratingin lähennellessä jo tonnin haamurajaa. Luokan ensimmäisellä kierroksella Lykynlammen vastavalmistuneella PRO-20 -layoutilla nähtiinkin jo alusta asti hurjaa pelaamista kun peräti kuusi pelaajaa heitti kierroksen tulokseen 7 alle tai paremmin. Kierroksen komeinta tekemistä esitti Jyväskylän Liitokiekkoilijoiden Lauri Lehtinen, joka kirjautti tuloskorttiinsa 14 birdietä, 4 paria ja 2 bogia ja tämä hieno 57 (-12) heiton tulos oikeutti kierroksen jälkeen kärkipaikalle parin heiton turvin ennen puolustavaa ja nelinkertaista mestaria, Vuorelan Veikkojen, Jesse Niemistä. Kärkikortin Kontiorannassa pelatulle toiselle kierrokselle täydensivät pienemmän PDGA-numeronsa turvin tuloksella 62 (-7) heittoa Suomen ykköspelaaja Väinö Mäkelä (Puska Puttaajat) ja Mikael Räsänen (Deep In The Forest) JLK:n veljeskaksikon Toni ja Tero Jaatisen lähtiessä jahtaamaan kärkeä kakkoskortista.
Lauantaina alkuillasta Kontiorannassa pelatulla toisella kierroksella täysin virheetöntä ”bogeyfree” -kierrosta ei nähty kärjessä keneltään, mutta layoutiltaan hieman uudistetun ”Konan” uuden rataennätyksen kirjasivat tuloksella 60 (-9) heittoa nimiinsä Räsäsen lisäksi myös Oulun Frisbeeseuran Kristian Kuoksa sekä Vuorelan Veikkojen Niklas Anttila, joka näin kipusi myös kärkikorttiin Lykynlammella pelatulle sunnuntain finaalikierrokselle.
Sunnuntain kierroksella nähtiinkin sitten voitosta todella jännittävä kamppailu kun kahden heiton johtoasemasta kierrokselle lähtenyt Lehtinen sai kierrokselleen todella hankalan alun ykkösväylän korin sylkäistessä ulos lähes täydellisen n. 8-metrisen birdieputin ja kun seuraavilta kahdelta väylältä korttiin kirjattiin bogi, niin kilpakumppanit Räsänen ja Nieminen olivatkin jo hetkessä kirineet tasoihin ja osin ohikin. Väylästä #5 alkaen Lehtinen sai kuitenkin pelirytmistä jälleen kiinni ja lopulta viimeisten 16 väylän komea -10 kirjaus (koko kierros 61, -8 ja koko kilpailu 179, -28) riitti kahden heiton turvin kilpailun voittoon. Päivän kovimman kierroksen (59, -10) pelannut Räsänen oli lopulta toinen ja Nieminen vain heiton jääneenä kolmas. Kärkiviisikon täydensivät Mäkelä ja Kuoksa ja JLK:n pelaajista Toni Jaatinen oli seitsemäs ja Tero Jaatinen yhdeksäs.




Naisten puolella ratkaisut nähtiin viimeisellä kierroksella
Naisten avoimessa FPO-luokassa ennakkosuosikkina kilpailuun lähti puolustava mestari Heidi Laine (Mikkelin Frisbeegolf) ja Laine hurjastelikin ensimmäisellä kierroksella Lykynlammella uuden naisten rataennätyksen 73 (+4) heittoa ja lähti näin ollen toiselle kierrokselle peräti viiden heiton johtoasemassa. Kamppailu muista sijoista oli kuitenkin tässä vaiheessa tasaista kun toisen kierroksen kärkikorttiin päätyivät vain neljän heiton sisällä toisistaan Disc Klubi Kuhmoisen Jenni Karppinen, JLK:n Henna Rummukainen sekä Mikkelin Frisbeegolfin Justine Bitka. Toisella kierroksella osat kuitenkin vaihtuivat, sillä Kontiorannan naisten uuden rataennätyksen kirjautti nimiinsä Rummukainen (73, +4) ja tästä tuloksesta Karppinen jäi kierroksella yhden ja Laine neljän heiton verran. Näin ollen naisten voitto ratkaistiin jännittävästi ”Lykyllä” pelatulla finaalikierroksella koko kärkikolmikon ollessa vain kahden heiton sisällä toisistaan kierroksen alkaessa. Lopulta kierroksella Laine esitti kuitenkin kolmikon tasaisinta peliä radan vaativimmilla väylillä ja karkasi lopulta kilpailun voittoon yhteistuloksella 226 (+19) – Karppinen oli lopulta kilpailun toinen ja Rummukainen kolmas.



Mastereissa ennakkosuosikit pitivät pintansa
Mastereiden (40+, 50+, 60+) kilpailuluokissa pelasi PKA:ssa jälleen monia todella kovia kisakonkareita ja SM-mitalistejakin, sillä Mastereiden SM-kisat siirtyivät koronan vuoksi lopulta samalta kesäkuun viikonlopulta elokuulle.
MP40-luokassa JLK:n Mikko Makkonen ja Vuorelan Veikkojen Markus Hyttinen pelasivat koko viikonlopun lähes tasatahtia ja lopulta voitto meni Makkoselle yhteistuloksella 207 (E) heittoa ja kaksi heittoa jäänyt Hyttinen oli toinen. JLK:n Toni Moilanen ja Mikko Räsänen jakoivat kolmannen sijan, mutta sudarin päätteeksi pronssipokaali meni Moilaselle. Naisten FP40-luokassa JLK:n Heini Lindroos ei jättänyt tällä kertaa muille mahdollisuuksia, vaan pelasi jokaisella kierroksella luokan parhaan tuloksen voittomarginaalin ollessa lopulta 10 heittoa (yhteistulos 256, +49). Puska Puttaajien Heidi Könssi sijoittui toiseksi ja JLK:n Minna Gröhn kolmanneksi.
MP50- ja MP60-luokissa Joroisten Urheilijoiden kovalle kaksikolle ei puolestaan löytynyt pysäyttäjää, sillä viisikymppisissä Maco Moilanen vei voiton jo neljättä kertaa peräkkäin yhteistuloksella 211 (+4) heittoa ja samoin yhtälailla voittoputkensa neljään kuusikymppisissä venytti Esko Jokinen – yhteistulos 216 (+9). MP50-luokassa toinen sija jaettiin Vuorelan Veikkojen Ilkka Moilasen ja JLK:n Ilmari Tapion kesken, mutta sudarista hopeisen pystin nappasi Moilanen – Tapiolle pronssi. MP60-luokassa toiselle sijalle pelasi kuusikymppisissä debytoinut JLK:n Unto Toivanen ja kolmanneksi Deep In The Forestin Arto Hyvönen.




Amatööri- ja junioriluokissa mahtavaa pelaamista
Miesamatöörien MA3-luokassa (PDGA-rating < 900) ensimmäisen PDGA-kisansa pelannut, ja holarinkin Kontiorannan #20-väylällä heittänyt, JLK:n Joonas Lintunen paineli luokan ainoa ”pakkasen puolelle” napaten voiton yhteistuloksella 203 (-4) heittoa. Joroisten Urheilijoiden Jani Tiainen ja JLK:n Esa Ojalammi täydensivät kärkikolmikon. Naisamatöörien FA3-luokassa (PDGA-rating < 775) voiton vei JLK:n Asta Iljo ja Pieksämäen Ohiheittäjien Tuija Venäläinen oli toinen.
Poikien MJ18- ja tyttöjen FJ18-luokissa puolestaan nähtiin kenties tulevaisuuden huippupelaajien mainioita esityksiä. MJ18-luokassa tilanteet vaihtelivat jännittävästi läpi viikonlopun ja lopulta ensimmäisen PDGA-kisansa pelanneet JLK:n Eemi Pantsari ja Lassi Uusitalo ratkaisivat voiton sudarissa, kun molempien yhteistulos kisan päätteeksi oli 212 (+5) heittoa. Sudarissa voiton vei Pantsari, joka Lykynlammen finaalikierroksen aikana kiri voittokamppailuun mukaan mahtavalla 65 (-4) kierroksellaan. Vain heiton päähän kaksikosta jäi myös erinomaiset kisat pelannut JLK:n Aku Kastinen. FJ18-luokassa Jyväskylän Liitokiekkoilijoiden Sonja Laine puolusti viime vuotista voittoaan onnistuneesti – yhteistulos 238 (+31) heittoa. Toiseksi luokassa
pelasi ensimmäistä kertaa Joensuussa kilpaillut Jyväskylän Liitokiekkoilijoiden Sinna Talvensola – ja lisäksi Talvensola palkittiin myös A-lohkon tsempparipelaajana.




Arvonnat, holarit, tsempparit ja kiitokset!
- Perinteisiä oheiskilpailuita ei tänä vuonna koronarajoitusten vuoksi pidetty, joten Discmanian kiekkoja arvottiin kaikkien osallistujien kesken ja lista arvontapalkinnon voittaneista löytyy täältä.
- Tänä vuonna kisoissa heitettiin kolme erittäin hienoa holaria ja InnovaStoren -lahjakorteilla suorituksistaan palkittiin:
- Lykynlampi #20: Samu Kesonen (perjantain parigolf)
- Kontioranta #20: Joonas Lintunen (lohko B, kierros 1)
- Lykynlampi #17: Leevi Matikka (lohko A, kierros 3)
- Lisäksi TD-osaston valinnat kilpailun tsempparipelaajiksi (Kupilka-tuotepalkinto) olivat:
- Lohko A: Sinna Talvensola – Ensi kertaa Joensuussa kilpailemassa ja hienoa nousujohteista pelaamista kilpailun aikana sekä mainiota lajin edistämistä junioreiden keskuudessa – tytötkin fribaa!
- Lohko B: Juha Hämäläinen – Lupsakka mastersarjalainen Lappeenrannasta – mainiolla asenteella kilpailemassa!
Joen Liitokiekolta suuret onnittelut kaikille kilpailussa menestyneille sekä kiitokset kaikille kilpailuun osallistuneille ja myös lukuisille yhteistyökumppaneillemme sekä kaikille kilpailun järjestelyihin osallistuneille vapaaehtoisille.
Ensi vuonna nähdään taas – ja toivottavasti ilman koronahässäköitä!
Valokuvat kilpailusta:
- Pohjois-Karjalan avoimet 2020 – lauantai 13.6. » (© Sami Talvensola)
- Pohjois-Karjalan avoimet 2020 – sunnuntai 14.6. » (© Sami Talvensola)
- Pohjois-Karjalan avoimet 2020 – palkitut » (© Sami Talvensola, Ville Nivalainen, Miika Voutilainen)
- Kiitokset Sami Talvensolalle valokuvauksesta.
Videot kilpailusta:
- Tämän vuoden kilpailussa JLK:n toimesta kuvattiin MPO-luokan kärkikortin toinen ja kolmas kierros:
- Suuret kiitokset Teemu Husulle (kuvaaminen & editointi), Ville Nivalaiselle ja Mikko Makkoselle (selostus) sekä Ari Saastamoiselle ja Sami Vuomajoelle (kuvauskalusto).
Sanomalehti Karjalaisen uutisointi:
- Ennakko 10.6.2020 » (Vain tilaajille.)
- Lauantai 13.6.2020 » (Vain tilaajille.)
- Sunnuntai 14.6.2020 » (Vain tilaajille.)
- Kiitokset Karjalaisen urheilutoimitukselle uutisoinnista.
Linkkejä:
Kilpailu PDGA:n sivuilla (tulokset ja PDGA-ratingit) >>
Väyläkohtaiset tulokset (Disc Golf Metrix) >>
Joen Liitokiekon pelaajien sijoitukset (listaus foorumilla) >>
Perjantain parigolfin tulokset (Disc Golf Metrix) >>
Seuraa myös Joen Liitokiekkoa Instagramissa >>